گیت یا همان گذرگاه کنترل تردد متداول ترین سیستم برای بازرسی و كنترل تردد افراد در زمان ورود و یا خروج از اماكنی است كه كنترل تردد در آنها ضروری میباشد، از قبیل : فرودگاه ها، سالن های كنفرانس و سخنرانی، ورودی سازمان ها و ادارات دولتی، ورودی دفاتر مقامات عالی رتبه، خروجی انبارها، كارگاه ها و …. گیت می تواند تردد افراد، خودروها و موارد مرتبط را کنترل و مدیریت نماید
.
کاهش تردد در سطح سازمان، دسترسی محدود افراد به اتاقهای مهم، عدم تردد افراد در ساعتهای غیر مجاز، بالابردن بهره وری و راندمان کار افراد با کنترل محدوده های مکانی و زمانی از جمله مزایای استفاده از گیت است.
سامانه یکپارچه کنترل تردد به طرق مختلف قابل پیاده سازی است:

 • کنترل تردد ورودی ها توسط گیت های تردد، ساعتهای حضور و غیاب، کارت های RFID
 • کنترل تردد درب ها توسط سیستمهای کارت، کد، اثرانگشت و تشخیص چهره
 • کنترل تردد به همراه سیستم ضبط دوربین های تحت شبکه
 • سیستم ترکینگ
 • سیستم کنترل پارکینگ
 • سیستم کنترل سلف
 • سیستم کنترل دسترسی به مکانها
 • سیستم حضور و غیاب

سیستم یکپارچه کنترل تردد

سیستم جامع کنترل تردد با استفاده از گیتهای امنیتی یک سیستم جامع برای کنترل تردد در هر مجموعه ای فراهم مینماید. سامانه از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل می شود. در قسمت سخت افزاری، ساعتهای حضور و غیاب و یا کارت خوان های RFID با اتصال به گیت امکان شناسایی و تردد افراد را فراهم می کنند. نرم افزار مدیریت و کنترل، وظیفه انجام تنظیمات تردد را به عهده دارد و کلیه تراکنش ها را در پایگاه داده خود ذخیره می کند تا در صورت لزوم بتوان گزارشات مورد نیاز را از آن استخراج نمود. امکان بازبینی اطلاعات گذشته در مواقع لزوم،جلوگیری از ورود و خروج های غیر مجاز، امکان گزارش گیری Online،امکان گزارش گیری میزان مراجعات در یک بازه زمانی، ردیابی افراد در مجموعه (مانیتورینگ لحظه به لحظه) و بسیاری امکانات دیگر از جمله قابلیتهای این سامانه محسوب می شود.

انواع گیت های کنترل تردد

1- گیت دو باله
گیت دو باله

كاربرد ویژه ی این گیت در مكانهای پر رفت و آمد تعریف می شود. حذف اهرم باعث شده كه بتوان گیت را در ساعات پر ترافیك در وضعیت بدون مانع قرارداده و ظرفیت تردد افراد را بالا برد. با حرکت خودكار اهرم، جلوی عبور افراد غیر مجاز گرفته می شود. حرکت مانع ممكن است با ضربه به پای عبور كننده همراه باشد ولی با توجه به مكانیزم ویژه ی این گیت، این ضربه كوچكترین فشار و آسیبی به شخص وارد نخواهد كرد.
در وضعیت های ترافیكی پر تردد، عبور ویلچر، چمدان و یا چرخ دستی مناسب ترین انتخاب در مقایسه با گیت های شاخه ای و تهرمی است. گیت دو اهرمی دارای هفت حالت كاری است. یكی از این حالت ها، وضعیت free یا عبور آزاد می باشد. در این وضعیت اهرم ها به شكل خوابیده قرار گرفته و امكان خروج افراد در شرایط اضطراری را فراهم می آورد. انتخاب حالت های مختلف از طریق Remote control و یا ورودی های دیجیتال كنترلر گیت امكان پذیر است. این ورودی ها بصورت استاندارد طراحی شده و قابلیت اتصال به سیستم های اعلام حریق و سایر سیستم های حقاظتی را دارد.
گیت های دو اهرمی از نظر كاربردی شبیه به گیت های شیشه ای بوده و از نظر قیمت جایگزین مناسبی برای گیت های شیشه ای می باشد.

سازگاری: قابلیت تعبیه تمامی ساعتهای حضور و غیاب و کارت خوان های RFID بدون نیاز به پایه اضافی
مورد کاربرد: کنترل ورود و خروج افراد و ثبت آمار تردد مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، ورزشگاه ها، اماکن تجاری، سازمان ها و ...
طرز کار: با دریافت یک سیگنال از سیستم کنترل، بخش مربوطه باز شده و تا 90 درجه حرکت چرخشی انجام می دهد.
سیستم حرکتی: موتور DC همراه با گیربکس
ویژگی ها: قابل انتخاب در هر دو جهت، قابل تنظیم به وسیله کنترلر الکترونیکی، مکانیزم بازگشت خودکار به نقطه مرکزی برای اطمینان از گردش کامل و قرار گرفتن درهر بار گردش در جای خودش، جلوگیری از گردش به هر یک دو جهت به طور همزمان، امکان نصب نمایشگر نوری روی شیشه ها برای تشخیص باز یا بسته بودن درب
مواقع اضطراری: دستگاه قابلیت تنظیم برای مواقع بروز اختلالات برقی یا قطع برق را دارد این تنظیمات می تواند بنا به درخواست کاربر شامل حالاتی مانند قفل در هر دو جهت، آزاد در هر دو جهت و آزاد در یکی از جهت ها باشد.


2- گیت سه شاخه
گیت سه شاخه

عملکرد بسیار ساده و قیمت نسبتاً ارزان باعث شده تا این گیت ها بیشترین مصرف را در میان گیت های کنترل ترد داشته باشند. حالت دورانی سه شاخه باز دارنده تنها با آزاد شدن یک مگنت و فشار پای عابر اتفاق می افتد و این امر موجب آسانی کاربرد و همچنین خرابی کم در این دستگاه ها می گردد.معمولا بدنه این گیت ها برای زیبایی و دوام بیشتر از جنس استیل ساخته می شوند در بعضی از موارد برای کاهش قیمت تمام شده از ورق آهنی با رنگ الکترواستاتیک نیز استفاده می گردد.
عوامل دستور دهنده مانند کارت خوان ها یا بر روی سطح بالایی گیت و یا بر رویه پایه ستونی جداگانه نصب می گردند. در مکانهای پر تردد می توان چندین دستگاه را در کنار یکدیگر نصب کرده و گذرگاه های زیادی ایجاد نمود. این گیت عموماً می بایست توسط سیستمهای مدار بسته و پرسنل حراستی تکمیل گردند زیرا افراد قانون گریز می توانند از بالای این دستگاه به طرف دیگر وارد شوند. گیتها بیشتر جنبه بازدارنده و ایجاد نظم را دارند نه جنبه امنیتی. از مزایای برجسته این گیت ها میتوان به تک نفره بودن در عبور اشاره کرد به این صورت که با آزاد شدن مگنت و گذر نفر سه شاخه قفل شده و امکان گذر نفر دوم وجود ندارد.

سازگاری: قابلیت تعبیه تمامی ساعتهای حضور و غیاب و کارت خوان های RFID بدون نیاز به پایه اضافی
مورد کاربرد: کنترل ورود و خروج افراد و ثبت آمار تردد مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، ورزشگاه ها، اماکن تجاری، سازمان ها و ...
طرز کار: با دریافت یک سیگنال از سیستم کنترل، بخش مربوطه باز شده و تا 90 درجه حرکت چرخشی انجام می دهد.
سیستم حرکتی: فشار دست یا بدن
جهت حرکت: دستگاه با استفاده از کنترلر الکترونیکی قابلیت حرکت در هر دو جهت را دارا می باشد. کنترل عملکرد سه شاخه توسط سامانه الکترومکانیکی تعبیه شده در کابینت دستگاه انجام می پذیرد و قابلیت های زیر را در دستگاه ایجاد خواهد کرد
سیستم ضد بازگشت: به منظور جلوگیری از گردش معکوس هنگامی که سه شاخه بیش از 60 درجه چرخیده باشد.
ویژگی ها:
 • مصرف پایین انرژی
 • قیمت مناسب، قابلیت انتخاب جنس قسمتهای مختلف دستگاه
 • دارای نشانگر نوری روی هر سه میله دستگاه برای نمایش باز یا بسته بودن گیت
 • قابلیت اعلام هشدار در صورت بازماندن دستگاه یا عبور غیر مجاز
 • ولتاژ ورودی 220 ولت و توان مصرفی 50 وات
 • اندازه 1300*280*950 mm
 • بدنه استیل ضد خش و ضد زنگ (دارای استاندارد IP44)
 • قابلیت کارکرد 25 تردد در هر دقیقه
 • امکان آزاد شدن اهرم در زمان قطع برق بصورت اتوماتیک
مواقع اضطراری:دستگاه قابلیت تنظیم برای مواقع بروز اختلالات برقی یا قطع برق را دارد این تنظیمات می تواند بنا به درخواست کاربر شامل حالاتی مانند قفل در هر دو جهت، آزاد در هر دو جهت و آزاد در یکی از جهت ها باشد.


3- گیت شیشه ای گردان
گیت سه شاخه

ترکیب استیل و شیشه با طراحی منحی، زیبایی خاصی را در این دستگاه ها به وجود آورده است این گیت ها بیشتر در اماکن اداری که نیاز به جلوه خاصی داشته باشند و با کاربری کم تردد استفاده می شوند.
میله ستونی میانی که عموماً دارای سه باله شیشه ای است توسط نیروی وارده موتور و گیربکس و یا با نیروی وارده توسط عابر چرخش کرده و نفر را به صورت خودکار از یک طرف به طرف دیگر راهنمایی می کند. کارت خوانها نیز به صورت مجزا بر روی پایه ستونی نصب می گردند. این گیت ها کاربری بازدارندگی داشته و از نظر امنیتی از درجه پایین تری برخوردار می باشند.

سازگاری: قابلیت تعبیه تمامی ساعتهای حضور و غیاب و کارت خوان های RFID بدون نیاز به پایه اضافی
مورد کاربرد: کنترل ورود و خروج افراد و ثبت آمار تردد مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، ورزشگاه ها، اماکن تجاری، سازمان ها و ...
طرز کار: با دریافت یک سیگنال از سیستم کنترل، بخش مربوطه باز شده و تا 120 درجه حرکت چرخشی انجام می دهد. چنانچه باله با هرگونه مانعی تماس پیدا کند توقف کرده و رو به سمت جلو حرکت می کند. اگر مانع همچنان وجود داشته باشد دستگاه شروع به آلارم زدن می کند و چرخ قسمت گردان آزاد می شود. در صورت بروز هر گونه خطا، سیستم از طریق راه انداز مجدد بصورت خودکار به حالت اولیه باز می گردد.
سیستم حرکتی: موتور DC به همراه گیربکس
جهت حرکت: گردش به چپ یا گردش به راست
سیستم ضد بازگشت: به منظور جلوگیری از گردش معکوس هنگامی که سه شاخه بیش از 60 درجه چرخیده باشد
ویژگی ها:
 • جلوگیری از گردش سه شاخه به هر یک از دو جهت به طور همزمان
 • گردش اتوماتیک باله ها
 • طراحی زیبا و متناسب با اماکن لوکس
 • قابلیت انتخاب جنس بدنه و باله ها
 • امکان تعبیه نمایشگر نوری روی باله های شیشه ای به منظور تشخیص باز یا بسته بودن درب

4- گیت شیشه ای سریع
گیت شیشه ای سریع

در این گیت مانع باز دارنده از جنس شیشه و یا مواد پلیمری شفاف و فشرده و بدنه سیستم از استیل ساخته می شوند. موانع به صورت خطی به کنار توسط دو موتور حرکت کرده و امکان عبور را به شخص می دهد.
باز و بسته شدن تند و خودکار از مزایای این سیستم ها می باشد. با نصب این گیت ها در کنار یکدیگر می توان گذرگاه های زیادی را ایجاد کرد. این دستگاه هامی توانند گزینه مناسبی برای ایستگاه های مترو و قطار، ورزشگاه ها، فرودگاه ها و هر مکان پر تردد دیگری که نیاز به کنترل آمد و شد جمعیت دارد باشند.تنها نقطه ضعف این گیت ها امکان عبور دو نفر در یک زمان گذر تعریف شده می باشد که این امر موجب می شود تا حضور نیرو های حراستی و تجهیزات نظارتی الزامی گردد.

سازگاری: قابلیت تعبیه تمامی ساعتهای حضور و غیاب و کارت خوان های RFID بدون نیاز به پایه اضافی
مورد کاربرد: کنترل ورود و خروج افراد و ثبت آمار تردد مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، ورزشگاه ها، اماکن تجاری، سازمان ها و ...
طرز کار: در صورت تنظیم دستگاه بر روی حالت بسته، با دریافت سیگنال فرمان از سوی کنترل تردد و در صورت مجاز شناخته شدن ورود، موانع شیشه ای کنار رفته و به فرد اجازه عبور می دهد. در صورت تنظیم دستگاه بر روی حالت بسته، با دریافت سیگنال فرمان از سوی سیستم کنترل و در صورت غیر مجاز شناخته شدن ورود، موانع شیشه ای بسته شده و امکان عبور از فرد را می گیرد. در صورت توقف مانع در میان دستگاه، بسته به تنظیمات آن، امکان بسته شدن یا باز بودن شیشه ها را فراهم خواهد نمود. در مواقع عبور پیش از یک نفر و یا عبور از جهت مخالف، حسگرها آلارم خواهند فرستاد. همچنین به دلیل تعبیه حسگر در دستگاه، خطر بسته شدن شیشه و قرار گرفتن فرد در بین آن به صفر رسیده است.
ویژگی ها: ایجاد امکان سرعت تردد بسیار بالا، ثبات عملکرد و پیش بینی موارد ایمنی، طراحی بسیار زیبا متناسب با مکان های لوکس، امکان تعبیه UPS داخلی برای موانع اضطراری قطع برق، امکان تعبیه نمایشگر نورانی روی شیشه ها به منظور تشخیص باز یا بسته بودن درب ها
سیستم حرکتی: موتور DC همراه با گیربکس
مواقع اضطراری: در صورت قطع جریان برق یا پیشامدهای غیر منتظره، امکان برنامه ریزی برای دستگاه به گونه ای که شیشه ها در حالت بسته یا باز باقی بمانند (یعنی عبور ممنوع یا عبور آزاد) وجود خواهد داشت.


5- گیت تردد نوری
گیت تردد نوری

سازگاری: قابلیت تعبیه تمامی ساعتهای حضور و غیاب و کارت خوان های RFID بدون نیاز به پایه اضافی
مورد کاربرد: کنترل ورود و خروج افراد و ثبت آمار تردد مکان های عمومی، کنترل ورود و خروج و ثبت آمار تردد افراد، کالا، ویلچر و...
ویژگی ها: کنترل عابرین بدون برخورد با مانع فیزیکی و همراه با تکریم ارباب رجوع، سرعت عمل بالا
طرز کار: با دریافت سیگنال از سیستم کنترل، اجازه تردد به فرد داده می شود و حسگرهای موجود یک تردد را ثبت و کنترل می نمایند. در صورت ورود بدون مجوز دستگاه شروع به آلارم زدن می کند. قابلیت های دستگاه:
 • اجازه عبور به وسیله کارت معتبر
 • قابلیت عبور و مرور افراد با سرعت بالا
 • اعلام هشدار در صورت عبور افراد غیر مجاز
 • اعلام هشدار در صورت عبور چند نفر با یک کارت مجاز
 • قابلیت پخش انواع هشدارها (آژیر، چراغ خطر، فرمان الکترونیکی به سایر دستگاه ها)

راهکارهای تردد پرسنل

راهکار تردد (شناسایی از طریق کارت، اثر انگشت و تشخیص چهره)
پرسنل مجموعه و یا افراد مراجعه کننده، می توانند با داشتن کارت تردد و یا معرفی اثر انگشت آنها، در مجموعه تردد نمایند و تنها به درب هایی که برایشان معین شده است، دسترسی داشته باشند. با سامانه های کنترل تردد به راحتی می توان محدوده زمانی و مکانی تردد افراد را در سطوح مختلف کنترل نمود. افراد می توانند در ساعتهای مورد نظر، تنها به مکانهایی که مورد نیاز است دسترسی داشته باشند. کاهش تردد، افزایش بهره وری و امنیت را به دنبال خواهد داشت.
راهکارتردد (تکنولوژی RFID)
در این سیستم، به هر یک از افراد یک کارت یا تگ RFID مخصوص داده می شود . درب های مورد نظر با گیرنده (reader) های RFID مجهز می شود. افراد با نزدیک شدن به درب ها برای کسب اجازه تردد، باید کارت خود را به گیرنده نزدیک سازند و در صورت شناسائی و مجاز بودن عبور درب مزبور باز می شود.